Parish Priest

Monsignor Thomas J. Provost Monaghan was born in 1944 in Paisley and educated at St. Mary’s Primary School and St. Mirin’s Academy.  He worked briefly in the Burgh Engineer’s office as a trainee accountant before going to Campion House, Osterley and St. Peter’s Seminary, Cardross to study for the priesthood.

Monsignor Monaghan was ordained priest by Bishop Stephen McGill in St. Mary’s, Paisley on 29th June 1969 and served in various parishes in the diocese before coming as Parish Priest of St Cadoc’s, Newton Mearns in October 2007.

He was secretary to Bishops McGill and Mone and Minutes Secretary to the Bishops’ Conference of Scotland.  He was for many years Chairman of St. Margaret of Scotland Adoption Society and a Judge of the Scottish National Tribunal until 2009.

He was named a Chaplain to His Holiness with the title Monsignor by Pope St John Paul II in 1999 and named a Prelate of Honour by His Holiness Pope Benedict XVI in 2007. These titles date back to the pontificate of Pope Urban VIII (1623-1644).

On 14th October 2004, Monsignor Monaghan was appointed as Delegate of Archbishop Conti, the Apostolic Administrator of the Diocese of Paisley, a post he held until the Episcopal Ordination of Bishop Tartaglia on 13th September 2005.

On 5th October 2007 he began his appointment as Parish Priest of St. Cadoc’s, Newton Mearns.

On 18th November 2010 Bishop Tartaglia appointed him as Dean of the East Renfrewshire Deanery of St. John.

On 30th April 2012 he was installed as a Canon of the Cathedral Chapter in St. Mirin’s Cathedral, Paisley.

On 20th June 2014 Bishop Keenan re-appointed Monsignor Monaghan as Dean of the East Renfrewshire Deanery of St John.

On 10th February 2016 (Ash Wednesday) His Holiness Pope Francis commissioned Monsignor Monaghan as a Missionary of Mercy for the Jubilee Year of Mercy which appointment was to conclude on 20th November 2016. However, Pope Francis, in the light of the many spiritual blessings arising from the ministry of the Missionaries, decided that this sign of divine mercy is to remain in the Church until
further notice.  The Holy Father remarked, “This extraordinary ministry does not end with the closing of the Holy Door.  I wish it to continue as a concrete sign that the grace of the Jubilee remains alive and
effective the world over.” (MM.,9)

On 13th May 2016, Bishop Keenan confirmed Monsignor Monaghan’s election as Provost of the Cathedral Chapter.

Parish Appointments as Assistant Priest:

St Conval’s, Linwood 1969 – 1976

St Mirin’s Cathedral, Paisley 1976 – 1983

Director of the Diocesan Centre, Greenock 1983 – 1988

St John’s Barrhead 1988 – 1993

Parish Appointments as Parish Priest:

St Ninian’s, Gourock 1993 – 2007

St Cadoc’s, Newton Mearns 2007 – Present

Chaplaincy Appointments – Hospital/School/Prison (Including dates):

St Conval’s Primary, Linwood 1969 – 1976

St Brendan’s Secondary, Linwood 1969 – 1976

St John Ogilvie, Paisley 1976 -1983

Mary Russell, Paisley 1976 – 1983

St Ninian’s Primary, Gourock 1993 -2007

St Cadoc’s Primary, Newton Mearns 2007 – Present

Involved in St Ninian’s High, Giffnock 2007 – Present

Isobel Mair Chaplaincy Team 2011 – Present

Mearnskirk Hospital 2007 – Present